Életközösség
Az életközösség szempontjából a jogviszony egészét kell értékelni az életközösség tartalmi elemeiből - érzelmi, gazdasági, szexuális közösség – egy-egy elem hiányozhat; az adott házasság sajátosságai szerint kell vizsgálni és értékelni életközösség fennálltát és tartalmát, mert minden házasságnak más a tartalma nincs az életközösségnek szokványos mértéke.
Az életközösség időtartama kapcsán a bizonyítási teher azon van, aki az életközösség létrejöttének korábbi időpontját, illetve a megszűntének a későbbi időpontját állítja
Az életközösség gazdasági elemei többek között a közös lakás és gazdálkodás, további elemei: érzelmi összetartozás, nemi élet, közös cél, gyermeknevelés hozzátartozók ellátása stb.
Az életközösség megszakadása után, a tartási kötelezettsége körében értékelni azt is, hogy a gyermek a személyes tartása többletmunkával jár - háztartási tevékenység, ápolás, gyógykezelés, gondozással együtt járó időráfordítás stb.- az indokolt szükségletet a teljesítőképesség arányában kell megítélni. Ha egy szülő magasabb szinten él többet kell biztosítania tartásdíjban is, amennyiben két egységnyit tud tartásra fordítani, nem hivatkozási alap, hogy csak egy egységnyit szeretne ráfordítani.
A teljesítőképesség arányában kell értékelni az indokolt szükséglet – ruha, cipő, különórák, programok – ami nem egyenlő a szűkös tartással tekintve, hogy a tartásra kötelezett szülő feladata elsődlegesen a gyermek tartása a többlet jövedelmét fordíthatja más célra; mert a szülő a saját tartása rovására is köteles biztosítani a gyermeke tartását.
Itt is is találhat még Önt is érintő érdekes olvasnivalót: http://jogpont.blog.hu/
Kapcsolódó anyagok:
Kapcsolattartás újraszabályozása
Kapcsolattartás, tájékoztatási kötelezettség
Szülői Felügyelet és tartásdíj megváltoztatása
Házassági vagyonközösség megszűnése
Egyezség házassági bontóperben
A házastársi közös vagyon megosztása